Lajmi i fundit - 21.10.2016 / 19:10
Ja arsyeja pse gjysma e internetit ishte offline mëngjesin e sotëm

Ja arsyeja pse gjysma e internetit ishte offline mëngjesin e sotëm

21.10.2016 / 19:10

Twitter, Spotify, Reddit dhe një listë e gjëre uebsajtesh të njohura ishin offline mëngjesin e ditës së sotme. Kjo ngjarje mori jetë pas një sulmi DDoS ndaj serverave të Dyn, një host shumë i rëndësishëm DNS. Këto DNS të cilët ……

Të tjera nga rubrika - Vecuara
// Lajmet // Shumë sajte duke përfshirë Twitter, Shopify dhe Spotify po përballen me ndërprerje të shërbimit

Shumë sajte duke përfshirë Twitter, Shopify dhe Spotify po përballen me ndërprerje të shërbimit

21.10.2016 / 15:10

Një numër sajtesh dhe shërbimesh të njohura janë të paarritshme për momentin për shumë përdorues, duke përfshirë Twitter, SoundCloud, Spotify dhe Shopify. Shkaku duket të jetë një ndërprerje e furnizuesit Dyn të DNS, si shkak i një sulmi DDoS, sipas ……

// Lajmet // Ish shefi i NSA-së thotë se edhe SHBA-ja ka hakuar parti politike të huaja

Ish shefi i NSA-së thotë se edhe SHBA-ja ka hakuar parti politike të huaja

21.10.2016 / 09:28

Ish drejtori i CIA dhe NSA, Michael Hayden, të Martën nënkuptoi se Shtetet e Bashkuara, gjithashtu, kanë hakuar partitë politike të jashtme. Ndryshimi mes veprimeve të SHBA dhe të Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016, tha Hayden, ishte se “ato ……

// Lajmet // Shërbimi i ri me pagesë Outlook.com sjell mbështetje për e-mail-et e personalizuara

Shërbimi i ri me pagesë Outlook.com sjell mbështetje për e-mail-et e personalizuara

19.10.2016 / 13:55

Të kesh një postë elektronike falas nga Google dhe Microsoft gjithnjë ka qenë diçka e lehtë, por të gjitha kanë atë termin e bezdisshëm “outlook.com” ose “gmail.com” si identifikues. Po sikur të kemi diçka më të personalizuar? Mund të mendoni ……

// Biznes // Wikileaks: Tim Kook dhe Bill Gates kandidatë për zv presidentë të Shteteve të Bashkuara nëse Klinton fiton zgjedhjet

Wikileaks: Tim Kook dhe Bill Gates kandidatë për zv presidentë të Shteteve të Bashkuara nëse Klinton fiton zgjedhjet

19.10.2016 / 12:57

Shefi ekzekutiv i Apple Tim Kook dhe themeluesi i Microsoft Bill Gates ishin në listën e kandidatëve potencial për zëvendës President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nëse kandidatja demokrate Hillary Klinton shpallej fitues e zgjedhjeve zbulonin e-mail-et e publikuar ……

// Lajmet // AKEP dhe ARKEP zhvillojnë mbledhje të përbashkët, në të ardhmen takime periodike mes dy bordeve

AKEP dhe ARKEP zhvillojnë mbledhje të përbashkët, në të ardhmen takime periodike mes dy bordeve

18.10.2016 / 18:40

Më datat 13 dhe 14 Tetor 2016 një delegacion i AKEP me ftesë të ARKEP, (Autoriteti Rregullator i Kosovës), zhvilloi një vizitë pune në Kosovë. Në këtë kuadër u zhvilluan bisedime midis dy delegacioneve që përfaqesoheshin nga anëtarët e bordeve ……

// Lajmet // Hap dyert në Prishtinë edicioni i 7-të i Software Freedom Kosova në datat 21-23 Tetor

Hap dyert në Prishtinë edicioni i 7-të i Software Freedom Kosova në datat 21-23 Tetor

18.10.2016 / 12:30

Më 21-23 Tetor hap dyert në Prishtinë edicioni i 7-të i Software Freedom Kosova. Një nga konferencat më të mëdha në rajon, Software Freedom Kosova është themeluar për të promovuar lirinë e softuerit, kulturën dhe dijen e hapur. Kjo lëvizje ……

// Lajmet // Stephen Hawking deklaratë të fuqishme dhënë studentit Shkodran lidhur me inteligjencën artificiale

Stephen Hawking deklaratë të fuqishme dhënë studentit Shkodran lidhur me inteligjencën artificiale

18.10.2016 / 10:28

Shkencëtari i shquar, Stephen Hawking, dha një deklaratë të fuqishme ditën e djeshme gjatë një leksioni në Kolegjin Imperial të Londrës lidhur me inteligjencën artificiale. Ai që drejtoi pyetjen ishte një inxhinier nga Shkodra, Elson Bajrakutaj, ish student i këtij ……

// Lajmet // Më 18 Tetor Komisioni Europian prezanton nismën SEC2U në Universitetin Europian të Tiranës

Më 18 Tetor Komisioni Europian prezanton nismën SEC2U në Universitetin Europian të Tiranës

18.10.2016 / 09:57

Ditën e sotme hoqi siparin konferenca ndërkombëtare SEC2U, një nismë e cila nxjerr në pah përkushtimin e Universiteteve Europiane në krijimin e një kulture të fuqishme të sipërmarrjes dhe inovacionit. “Qëllimi kryesor i aktiviteteve të koordinuara dhe simultane të javës ……

// Intervista // Intervistë me Kryetarin e ARKEP, Kreshnik Gashi: Kodi telefonik shtetëror i Kosovës garanton konkurrencë në nivel të shërbimeve

Intervistë me Kryetarin e ARKEP, Kreshnik Gashi: Kodi telefonik shtetëror i Kosovës garanton konkurrencë në nivel të shërbimeve

17.10.2016 / 09:29

Sfidat dhe peripecitë e tregut të komunikimeve elektronike në një shtet pa një kod telefonik shtetëror – Intervistë me Kryetarin e ARKEP, Kreshnik Gashi Prej kohësh kodi telefonik i Kosovës ka qenë në qendër të debateve dhe diskutimeve mes Prishtinës ……