Lajmi i fundit - 05.12.2016 / 18:55
BMW-ja i ngre kurth një hajduti, e mbyll brenda makinës së vjedhur

BMW-ja i ngre kurth një hajduti, e mbyll brenda makinës së vjedhur

05.12.2016 / 18:55

Hajdutët duhet të mendohen dyherë përpara se të vjedhin një makinë të re BMW sepse rrezikojnë të mbyllen brenda. Policia e Seattle në Shtetet e Bashkuara pati mbështetjen e prodhuesit të shquar gjerman në lokalizimin dhe kapjen e një hajduti ……

Të tjera nga rubrika - Siguri
// Lajmet // Kriminelët kibernetik e kanë shumë të lehtë të zbulojnë informacionet e kartave bankare thotë Universiteti i Newcastle

Kriminelët kibernetik e kanë shumë të lehtë të zbulojnë informacionet e kartave bankare thotë Universiteti i Newcastle

02.12.2016 / 17:55

Është e frikshme të mësoni se sa e thjeshtë është për hakerat të vjedhin detajet e kartave të kreditit dhe debitit shkruan Universiteti i Newcastle në një hulumtim. Mashtruesit arrijnë të gjejnë datat e skadencës dhe kodet e sigurisë së ……

// Lajmet // Përdoruesit e iPhone goditen nga “spam-i” në aplikacionin e kalendarit

Përdoruesit e iPhone goditen nga “spam-i” në aplikacionin e kalendarit

30.11.2016 / 12:49

Përdoruesit e iPhone po përballen me një “spam” të pazakontë në aplikacionin e kalendarit ku janë shfaqur ngjarje të padëshirueshme. Ftesat ofrojnë etiketa të uljeve të çmimeve të cilat në të vërtetë nuk vinë nga markat që supozojnë se përfaqësojnë ……

// Lajmet // Sulmohet Deutsche Telekom, 900 mijë konsumatorë pa shërbim

Sulmohet Deutsche Telekom, 900 mijë konsumatorë pa shërbim

28.11.2016 / 19:44

Deutsche Telekom ka konfirmuar se 900,000 konsumatorë të saj kanë përjetuar ndërprerje të shërbimit të internetit pasi një hakimi të harduerëve të kompanisë. Kjo shifër ka rënë në 400,000 pas implementimit të masave paraprake nga kompania Gjermane. Sipas agjensisë së ……

// Lajmet // Një “ransomware” hakon kompjuterat nëpërmjet fotove në Facebook dhe Linkedin

Një “ransomware” hakon kompjuterat nëpërmjet fotove në Facebook dhe Linkedin

28.11.2016 / 15:04

Kodet keqdashës nuk kanë pse të sulmojnë gjithmonë shfrytëzimet e shfletuesve apo të sistemeve operative. Disa here, janë rrjetet sociale që mund të jenë problemi. Hulumtuesit në Check Point kanë zbuluar se një variant i njohur ransomware, Locky, po merr ……

// Lajmet // Hakohen sistemet e transportit në San Francisco të Shteteve të Bashkuara

Hakohen sistemet e transportit në San Francisco të Shteteve të Bashkuara

28.11.2016 / 10:28

Agjensia e Transportit në San Francisco të Shteteve të Bashkuara u sulmua nga hakerat gjatë fundjavës dhe si rezultat qindra konsumatorët rezevervuan udhëtime pa asnjë pagesë. Stafi vendosi të ndalonte nga funksioni të gjitha sistemet e biletave në rrjet. Kompjuterat ……

// Lajmet // Mbahet sot në Prishtinë aktiviteti për siguri Kibernetike, Hack Day Kosova 2016

Mbahet sot në Prishtinë aktiviteti për siguri Kibernetike, Hack Day Kosova 2016

25.11.2016 / 09:30

Po mbahet sot në Prishtinë gara e shumëpritur kibernetike Hack Day Kosova 2016 me pjesëmarrjen e hakerave nga i gjithë rajoni, nën kujdesin e UBT-CERT. Një aktivitet i cili do të mbahet për dy ditë me rradhë, vjen me një ……

// Lajmet // Kjo video çon në dështimin e iPhone, ja si ta rregulloni

Kjo video çon në dështimin e iPhone, ja si ta rregulloni

24.11.2016 / 18:12

Të gjithë e dimë se duhet të jemi të kujdesshëm kur klikojmë në lidhje rastësorë në internet, por ky gabim në këtë video, i cili bën iPhone-t dhe iPad-et që të dështojnë dhe i bën ato përkohësisht të papërdorshëm, duket ……

// Lajmet // Hakohen mëse 130,000 punonjës të flotës detare Amerikane

Hakohen mëse 130,000 punonjës të flotës detare Amerikane

24.11.2016 / 11:45

Hakerat kanë fituar qasje në disa informacione sekrete të 134,386 anëtarëve të flotës ushtarake detare të Shteteve të Bashkuara njoftuan ditën Mërkure zyrtarë të lartë. Besohet se ka qenë hakimi i një laptopi HP të një punonjësi i cili ka ……

// Lajmet // Google paralajmëron gazetarë dhe profesorë shënjestër të një sulmi kibernetik

Google paralajmëron gazetarë dhe profesorë shënjestër të një sulmi kibernetik

24.11.2016 / 09:38

Mbrëmjen e kaluar titujt e lajmeve u pushtuan nga një paralajmërim i Google dërguar gazetarëve dhe profesorëve të profilit të lartë që sipas gjigandit të motorit të kërkimit ishin në shënjestrën e hakerave shtetëror të sponsorizuar. Në mesin e të ……