Samsung lançoi arkitekturën 10 nanometër të procesorëve, premton 27% më shumë performancë

Publikuar më: 17-10-2016

Gjigandi i teknologjisë Samsung tha ditën e hëne se biznesi i procesorëve të kompanisë ka filluar prodhimin masiv të semikonduktorëve me teknologjinë 10 nanometër duke u bërë prodhuesi i parë i kësaj arkitekture në këtë industri.

Samsung tha se produktet e vitit të ardhshëm do të përdorin teknologjinën e re duke mos specifikuar asnjë paisje. Media Koreano Jugore, Electronic Times tha gjatë muajit se Samsung do të jetë prodhuesi i vetëm i procesorëve Snapdragon 830.

Ky procesor do të implementohet në telefonët inteligjent të Galaxy S në muajt e parë të 2017-tës.

Krahasuar me arkitekturën 14 nanometër, Samsung tha se teknologjia e re redukton konsumin e energjisë më 40% dhe rrit performancën me 27%. Dështimi i Galaxy Note 7-tës ka shtyrë gjigandin e teknologjisë të kërkoj burime të ardhurash për të mbushur boshllekun financiar të lënë pas nga një prej telefonëve më famëkeq. (PCWorld Albanian)

Samsung lançoi arkitekturën 10 nanometër të procesorëve, premton 27% më shumë performancë
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)