Në një konkurs bukurie me juri inteligjencën artificiale, robotët nuk e pëlqyen lëkurën e zezë

Publikuar më: 11-09-2016

2048Konkursi i parë ndërkombëtar i bukurisë gjykuar nga robotët supozohej se do të kishte në konsideratë faktorë objektivë si simetria e fytyrës apo identifikimi i rrudhave në mesin e konkurrenteve.

Më shumë se 6,000 individë nga 100 shtete ngarkuan fotot në Beauty.AI me shpresën se inteligjenca artificiale e bazuar në algoritma kompleksë do të përcaktonte nëse fytyrat e pjesëmarrësve përfaqësonin bukurinë njerëzore.

Pasi dolen rezultatet, krijuesit u shokuan kur panë një cilësi të përbashkët në mesin e fituesve: robotët nuk pëlqejnë njerëzit me lëkurë të zezë.

Nga 44 fitues, pothuaj të gjithë ishin të bardhë, ca aziatikë dhe vetëm një pjesëmarrëse me ngjyrë. Edhe pse një pjesë e madhe e konkurrentëve ishin të bardhë, grupe të mëdha konkurrentësh nga India dhe Afrika kishin qenë pjesë e konkursit.

Kjo ngjarje solli në vëmendje debate të reja rreth mënyrës sesi algoritmat mund të nxisin paragjykime mbi baza etnike, racore apo religjoze. Kur Microsoft publikoi robotin e komunikimit Tay në muajin Mars, menjëherë filloi të përdorte gjuhë racise duke promovuar qasje naziste në rrjetin social Twitter. Dhe kur Facebook eleminoi editorët njerëzorë nga departamenti i trendeve, algoritmi menjëherë promovoi përmbajtje të rreme dhe vulgare.

Ndërsa konkursi i bukurisë u bë objekt talljesh dhe shakash, ekspertët e shkencave kompjuterike besojnë se kjo nuk është aspak për të qeshur. Në disa raste mund rezultojë me pasoja shkatërruese për njerëzit me ngjyrë. (PCWorld Albanian)

Në një konkurs bukurie me juri inteligjencën artificiale, robotët nuk e pëlqyen lëkurën e zezë
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)