Lajmi i fundit - 27.10.2016 / 07:59
Rovables, robotët të cilët mund të ecin në mbi trupin tuaj

Rovables, robotët të cilët mund të ecin në mbi trupin tuaj

27.10.2016 / 07:59

Në një konferencë në Tokyo të hënën, hulumtuesit nga MIT dhe Stanford shpërndanë robotët e rinj në miniaturë që ato kanë ndërtuar, të quajtur Rovables. Këto robotë të vegjël mund të zvarriten vertikalisht në rroba te pamodifikuara, që do të ……

Të tjera nga rubrika - Blog
// Blog // Ventablack, materiali më i errët në botë

Ventablack, materiali më i errët në botë

26.10.2016 / 08:55

Ju nuk do ta gjeni Ventablack, ngjyrën më të zezë në botë, në ndonjë tabelë Pantone ose në ndonjë dyqan bojërash. Ju duhet të shkoni deri në një laborator në Surrey, ku kjo shtresë rritet nga nanotuba karboni. Nanotubat mikroskopik ……

// Blog // Përdorimi i dronëve në Suedi i jashtligjshëm

Përdorimi i dronëve në Suedi i jashtligjshëm

25.10.2016 / 18:55

Përdorimi i kamerave në dronë është bërë i paligjshëm në Suedi, përveç nëse ato të kanë dhënë një leje speciale përgjimi. Nën rregulla të reja të vendosua nga Gjykata Supreme Administrative e Suedisë, kamerat në dronë kualifikohen si kamera përgjimi ……

// Analiza // Çmimet e librave elektronikë përreth botës

Çmimet e librave elektronikë përreth botës

24.10.2016 / 10:14

Lançimi i Amazon Kindle në 2007-tën shënoi një epokë të re për librat elektronikë. Mes 2008-tës dhe 2015-tës, të ardhurat nga librat elektronikë u rritën nga 270 milion dollar në 5 miliard dollar falë avancimit teknologjik të ekraneve. Megjithatë muajt ……

// Blog // Ja sa kohë duhet të shpenzojnë bebet, fëmijët dhe adoleshentët përpara ekranit

Ja sa kohë duhet të shpenzojnë bebet, fëmijët dhe adoleshentët përpara ekranit

24.10.2016 / 07:37

Të jesh një prind në ditët e sotme është shumë më e vështirë se sa duket. Së pari, të rrisësh një fëmijë në një botë shumë të lidhur rrit shumë pyetje rreth pengesave dhe përfitimeve të përdorimit të teknologjisë. Akademia ……

// Blog // Galaxy Note 7 objekt batutash nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama

Galaxy Note 7 objekt batutash nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama

23.10.2016 / 19:35

Samsung është përballur me kritika të ashpra dhe tallje pas “momenteve shpërthyese” të Galaxy Note 7-tës dhe më i fundit i cili përqesh titanin Koreano Jugor është vetë presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama. Gjatë një aktiviteti javën e ……

// Blog // Pse përllogaritjet e jetëgjatësisë së baterisë së ngelur nuk janë asnjëherë të sakta

Pse përllogaritjet e jetëgjatësisë së baterisë së ngelur nuk janë asnjëherë të sakta

21.10.2016 / 18:27

Pavarësisht nëse është një laptop, tablet apo telefon inteligjent, llogaritjet e jetëgjatësisë së ngelur të baterisë gjithnjë duken të pasakta. Në këtë artikull ne do tu tregojmë pse. Edhe pse ankesa juaj qëndron, zakonisht llogaritjet e jetëgjatësisë së baterisë janë ……

// Blog // Facebook kërkon falje pas heqjes së një videoje ndërgjegjësuese për kancerin e gjirit

Facebook kërkon falje pas heqjes së një videoje ndërgjegjësuese për kancerin e gjirit

21.10.2016 / 16:05

Facebook ka kërkuar falje për fshirjen e një videoje ndërgjegjësuese për kancerin e gjirit publikuar nga një grup Suedez. Videoja e Cancerfonden karakterizohej nga disa animacione të cilat shpjegonin sesi femrat mund të zbulonin kancerin e gjirit në fazat e ……

// Blog // Kostumi më i frikshëm i Halloween është ai i përbërë nga disa Galaxy Note 7

Kostumi më i frikshëm i Halloween është ai i përbërë nga disa Galaxy Note 7

20.10.2016 / 09:05

Disa nga kostumet e halloween nuk dalin kurrë jashtë mode, si një goblin apo një zombie  që nuk ka vetëdije. Të tjerët janë të përshtatshëm vetëm për një sezon; flaka e tyre digjet ndritshëm deri sa zhduket në asgjë. Dhe ……

// Blog // Policia Londineze pajis 22,000 oficerë me teknologji të rregjistrimit audio dhe video

Policia Londineze pajis 22,000 oficerë me teknologji të rregjistrimit audio dhe video

19.10.2016 / 14:55

Fushata më e madhe e përdorimit të veshjeve elektronike do të fillojë në kryeqytetin Britanik, Londër, ku Policia Lokale do të paisë 22,000 oficerë policie me teknologji të regjistrimit audio dhe video. Policia rrugore do të paiset me video kamera, ……