Lajmi i fundit - 21.10.2016 / 10:11
Aksionet e Microsoft arrijnë pikën më të lartë që nga 1999

Aksionet e Microsoft arrijnë pikën më të lartë që nga 1999

21.10.2016 / 10:11

Microsoft tha se shitjet e produkteve cloud janë dyfishuar në tremujorin e parë të vitit duke tejkaluar pritshmëritë e analistëve dhe duke çuar vlerën e aksioneve në pikën më të lartë që nga 1999. Me ardhjen në drejtim të Satya ……

Të tjera nga rubrika - Biznes
// Biznes // Wikileaks: Tim Kook dhe Bill Gates kandidatë për zv presidentë të Shteteve të Bashkuara nëse Klinton fiton zgjedhjet

Wikileaks: Tim Kook dhe Bill Gates kandidatë për zv presidentë të Shteteve të Bashkuara nëse Klinton fiton zgjedhjet

19.10.2016 / 12:57

Shefi ekzekutiv i Apple Tim Kook dhe themeluesi i Microsoft Bill Gates ishin në listën e kandidatëve potencial për zëvendës President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nëse kandidatja demokrate Hillary Klinton shpallej fitues e zgjedhjeve zbulonin e-mail-et e publikuar ……

// Biznes // Yahoo tejkalon pritshmëritë e Wall Street, raporton rritje të përdorimit të shërbimeve

Yahoo tejkalon pritshmëritë e Wall Street, raporton rritje të përdorimit të shërbimeve

19.10.2016 / 10:22

Yahoo raportoi të Marten të dhëna financiare të cilat tejkaluan pritshmëritë e Wall Street duke i dhënë kompanisë një shtytje në përpjekjet e saj për të shitur bizneset qëndrore tek Verizon Communication. Këshilltari i përgjithshëm i Verizon tha javën e ……

// Biznes // Ambicjet e Apple në industrinë e makinave fillojnë dhe mbarojnë në softuer

Ambicjet e Apple në industrinë e makinave fillojnë dhe mbarojnë në softuer

17.10.2016 / 15:11

Apple kanë qenë shumë e rezervuar në informacion kur bëhet fjalë për iniciativën e tyre të makinave, i quajtur Projekti Titan. Por disa spekulime tani sugjerojnë se kompania është tërhequr nga ambiciet fillestare në mënyrë të konsiderueshme. Sipas një raporti ……

// Biznes // E ardhmja e Twitter në dyshim, Salesforce tërhiqet nga blerja

E ardhmja e Twitter në dyshim, Salesforce tërhiqet nga blerja

17.10.2016 / 13:52

E ardhmja e Twitter është në dyshim pasi Salesforce.com, kompania e fundit e cila kishte shprehur interes për blerjen e rrjetit social, tha javën e kaluar se nuk do të bënte një ofertë blerjeje. Twitter dhe shefi ekzekutiv Jack Dorsey ……

// Biznes // Amazon Music sfidon standartin 9.99 dollarësh të industrisë

Amazon Music sfidon standartin 9.99 dollarësh të industrisë

17.10.2016 / 11:02

Industria e muzikës online hapi dyert për një konkurrent të ri javën e kaluar. Amazon lançoi një shërbim të ri të quajtur “Music Unlimited”. Kjo e vendos kompaninë në konkurrencë të drejpërdrejtë me Spotify dhe gjigandin Apple. Ajo që e ……

// Biznes // Arabia Saudite dhe SoftBank formuan një fond teknologjik investimesh me vlerë 100 miliard dollar

Arabia Saudite dhe SoftBank formuan një fond teknologjik investimesh me vlerë 100 miliard dollar

17.10.2016 / 08:48

Arabia Saudite dhe grupi japonez SoftBank do të krijojnë një fond teknologjik investimesh me kapital 100 miliard dollar i cili mund të jetë një nga investitorët më të mëdhenj në botë në industri. Kjo lëvizje erdhi si pjesë e disa ……

// Biznes // HP do të shkurtojë 4,000 vende pune brenda 2019-tës

HP do të shkurtojë 4,000 vende pune brenda 2019-tës

14.10.2016 / 15:12

HP do të shkurtojë 3,000 deri në 4,000 vende pune përgjatë 3 viteve të ardhshme njoftoi kompania në kuadër të planeve për të ristrukturim. Firma e shquar e prodhimit të kompjuterave dhe printerave, e cila u krijuar vetëm një vit ……

// Biznes // Pinterest shënon 150 milion përdorues aktivë në muaj

Pinterest shënon 150 milion përdorues aktivë në muaj

13.10.2016 / 17:05

Pinterest zbuloi ditën e sotme se më shumë se 150 milion njerëz në mbarë botën shfrytëzojnë shërbimin e tij kreativ i cili bart 75 miliard “ide” të shpërndara. Shifrat e ofruara nga Pinterest përfaqësojnë një rritje me 50% nga viti ……

// Biznes // Cyanogen emëron një CEO të ri, tërhiqet nga ideja e shitjes së një sistemi operativ

Cyanogen emëron një CEO të ri, tërhiqet nga ideja e shitjes së një sistemi operativ

11.10.2016 / 11:08

Cyanogen, startupi pas një prej versioneve të famshme të Android dhe konkurrenti më i ashpër i Google, tashmë ka një CEO të ri. Pas raportimeve se kompania kishte ekzagjëruar suksesin e saj në termat e përdoruesve aktivë, largime të shumta ……