Lajmi i fundit - 30.11.2016 / 14:16
Janë shitur 1,45 miliard telefonë përgjatë 2016-tës raporton IDC

Janë shitur 1,45 miliard telefonë përgjatë 2016-tës raporton IDC

30.11.2016 / 14:16

Shitjet globale të telefonëve inteligjent fituan akoma edhe më shumë terren sipas firmës analitike IDC, por këtë herë me një mesazh të qartë se boomi i industrisë mobile po shkon drejt fundit. Kompanitë shitën 1.45 miliard telefonë në 2016-tën sipas ……

Të tjera nga rubrika - Analiza
// Analiza // Raport: Në fund të vitit Google do të shënojë 3 milion telefonë Pixel të shitur

Raport: Në fund të vitit Google do të shënojë 3 milion telefonë Pixel të shitur

30.11.2016 / 09:15

Nuk ka dyshim se Google Pixel është një sukses i vërtetë dhe shumë prej modeleve nuk janë të disponueshme në stock pas pak muajsh nga debutimi. Megjithatë një analizë e Morgan Stanley na jep një pamje të detajuar sesi telefoni ……

// Analiza // Si ka ndryshuar klubi i milionerëve në 2016-tën (Infografik)

Si ka ndryshuar klubi i milionerëve në 2016-tën (Infografik)

28.11.2016 / 11:33

Shtetet e Bashkuara i shtuan edhe 283,000 milionerë listës së 13.6 milionerëve përgjatë periudhës 2015-2016. E pavarësisht se kjo u duket impresionuese është Japonia vendi që pati rritjen më të lartë të milionerëve. Përgjatë të njëjtës periudhë, klubi i milionerëve ……

// Analiza // 9 trendet e telefonëve inteligjent të 2017-tës

9 trendet e telefonëve inteligjent të 2017-tës

25.11.2016 / 15:54

Blerësit e telefonëve inteligjentë kanë shumë çfarë të presin nga 2017-ta. Telefonët do të jenë më të hollë, më të shpejtë e mbase më inteligjentë sesa mendoni. Realiteti virtual do të përhapet gjithandej dhe paisjet mobile do të kenë grafika ……

// Analiza // Apple zotëron 91% të fitimeve në industrinë e smartfonëve, Huawei prodhuesi më fitimprurës Android

Apple zotëron 91% të fitimeve në industrinë e smartfonëve, Huawei prodhuesi më fitimprurës Android

23.11.2016 / 11:17

Strategy Analytics ka publikuar një raport mjaft interesant i cili tregon të ardhurat e kompanive për tre mujorin e tretë të 2016-tës. Sipas firmës analitike, industria e telefonëve inteligjentë gjeneroi 9.4 miliard dollar fitim gjatë kësaj periudhe. Apple e sundoi ……

// Analiza // Rritet përdorimi i telefonisë mobile në Shqipëri dhe Kosovë

Rritet përdorimi i telefonisë mobile në Shqipëri dhe Kosovë

22.11.2016 / 21:31

Tre mujori i tretë i 2016-tës dëshmoi një rritje të konsiderueshme të numrit të abonentëve të telefonisë mobile në Shqipëri dhe Kosovë ndërsa ngelet shumë pak për tu thënë për shërbimet e internetit fiks dhe telefonisë fikse. Që dy autoritetet, ……

// Analiza // Pothuajse gjysma e popullsisë së botës do të ketë qasje në internet në fund të 2016-tës

Pothuajse gjysma e popullsisë së botës do të ketë qasje në internet në fund të 2016-tës

22.11.2016 / 13:15

Brenda fundit të 2016-tës pothuajse gjysma e popullsisë së botës do të ketë qasje në internet nxitur nga rritja e mbulimit të rrjeteve dhe rënia e çmimeve tha Organizata e Kombeve të Bashkuara ditën e sotme. Në vendet e zhvilluara ……

// Analiza // Tërheqja nga tregu e Galaxy Note 7-tës nuk ka dëmtuar markën e Samsung

Tërheqja nga tregu e Galaxy Note 7-tës nuk ka dëmtuar markën e Samsung

22.11.2016 / 12:09

Një tërheqje globale e Galaxy Note 7-tës nga tregu mesa duket nuk ka dëmtuar opinionin e konsumatorëve ndaj telefonëve të Samsung citon një anketë e realizuar nga Reuters dhe Ipsos. Anketa e cila u realizua përgjatë periudhës 26 Tetor deri ……

// Analiza // Ndërtimi 14971 i Windows 10-tës zëvendëson CMD me PowerShell, shfletuesi Edge hap librat elektronikë

Ndërtimi 14971 i Windows 10-tës zëvendëson CMD me PowerShell, shfletuesi Edge hap librat elektronikë

21.11.2016 / 14:54

Risitë të cilat pritet të jenë të disponueshme në përditësimin e krijuesve të Windows 10-tës vitin e ardhshëm vijojnë të bëjnë shfaqjen e tyre në versionet eksperimentale të sistemit operativ. Ndërtimi më i fundit është ai 14971 i cili integron ……

// Analiza // Facebook zbulon planet për të parandaluar shpërndarjen e lajmeve të rreme

Facebook zbulon planet për të parandaluar shpërndarjen e lajmeve të rreme

21.11.2016 / 11:14

Pasi u përball me kritika të shumta javën e kaluar nxitur nga dështimi për të parandaluar përhapjen e lajmeve të rreme lidhur me zgjedhjet presidenciale në SHBA, shefi ekzekutiv i rrjetit social Facebook zgjodhi këtë të fundit për të informuar ……