Adobe Flash merr tjetër goditje. Këtë herë nga Google dhe shfletuesi i saj Chrome

Publikuar më: 28-08-2015

flash_7656756345Google do të largojë nga shfletuesi Chrome reklamat e bazuara në flash që nga data 1 Shtator. Bllokimi i këtyre reklamave ishte i disponueshëm për të gjithë që nga versioni i Beta i Qershorit të shfletuesit Chrome.

Google e konfirmoi zyrtarisht ditën e djeshme ku gjithashtu zbuloi se përdoruesit mund të shikojnë këto reklama bazuar në Adobe Flash por që duhet ta bëjnë manualisht.

Edhe distributori amerikan online Amazon ka zgjedhur datën 1 Shtator për startimin e fushatës kundër reklamave bazuar Adobe Flash. Amazon do ti bllokojë këto reklama në të gjithë shfletuesit automatikisht.

Nga ana tjetër Google gjeti kohë edhe për shpjegimin e arsyes pse po i bllokon me justifikimin e këto reklama konsumonin bindshëm baterinë e laptopëve.

Ndërsa kjo që arsyeton Google është shumë e vërtetë, gjithashtu edhe desktopët do të eleminonin një rrezik serioz të sigurisë që u kanoset nga Adobe Flash.

Sa i përket reklamuesve që përdorin Google AdWords, Google po i ndihmon që të konvertojnë reklamat nga Flash në HTML5.

Me pak fjalë, Adobe Flash do të zhduket terësisht nga shfletuesin tanë së shpejti. (PCWorld Albanian)

Adobe Flash merr tjetër goditje. Këtë herë nga Google dhe shfletuesi i saj Chrome
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)